#LazySoulKitchen. Морозиво, від якого не нудить

Daria Ozerna
4 min readJul 2, 2021

Цим дописом я хочу загнати осинового кілка в серце страждущіх за совком і осоружним пломбіром за ГОСТом. До слова, морозиво, як і купу техлологічних ніштяків (морозилки, джеми, консерви, навіть вулична їжа бургери) то все спадщина капіталістичного США, завезена в 1936 році совнаркомом Анастасом Мікояном. Свої в СРСР були тільки табори. Все хороше вкрадене.

Ще один кілок — морозиво в спеку не охолоджує. Хіба добре заляпує груди, живіт чи взуття— в кого що виступає. Але не охолоджує. Охолоджує гарячий чай і власний піт на шкірі, але кого ж переконаєш?.. Закони термодинаміки нещадні, тому передати можна тільки тепло, а не холод. А те тепло, що йде на зігрів 100 грамів морозивка, як накопичувальний бонус в сільпо — погоди не робить.

Та й таке. Морозиво, спожите поза контекстом умовного Курмайору чи Риму, мене не збуджує. Воно настільки солодке, що доводиться доганятися оселедцем, оливками чи бодай сухим котячим кормом. Цукру в морозиві на нашому ринку — відсотків 25. Це забагато. Дивіться на картинки. Денна норма доданих цукрів дорослої людини, а в дітей від такого як не позлипається, то зубки розчиняться. А нам потім за лікування платити.

Все б нічого, але дитина вимагає морозивка. Якщо не виходить щось здолати, його треба очолити, тож я недалеко пішла — в Cooking New York Times — і надибала людський рецепт морозивка, який ще більше спростила та виконую регулярно.

Для цього знадобляться вершки, глюкоза (ну ок, цукроза, тобто звичайний цукор), жовтки, а також каструля, морозилка, морозивниця та ємності. При згадці про морозивницю люди завше засмучуються, але я вас запевняю — її легко знайти на олх вживану за 400–800 гривень, користуватися легко, і вона швидко окуповується, навіть як готуєте з усього найкращого. А як не з найкращого, то нащо то все?..

Так виглядала морозивниця в старі часи. Охолоджена ємність та механічна ручка, яка перемішувала морозиво. Тепер все те саме, тільки від розетки

Нам для морозивка треба:

(ви можете зробити все те саме вдвічі менше. Навіть краще, бо тоді швидко охолоне і не виливатиметься з приладу. Але я think big)

  • Вершки 10% 1 літр. Можна жирніші, але навіщо? Я беру одразу багато в конторах, що забезпечують кафе-бари-ресторани та з доставкою. 63 гривні літр.
  • 8 жовтків. Як відокремити жовтки від білків, дивіться в кліпі. За разом і музику послухаєте. UAH 24. Що робити з білками, окрім як додати до омлету, наразі не придумала.
  • 150–180 грамів цукру. В мене це кілька ложок ванільного цукру (так, його я беру кілограмами — ваніль діє на рецептори солодкого, і все здається ще солодшим. Запам’ятайте цю пораду) та 120 грамів глюкози. Можна брати цукрозу (цукор в магазині), але для морозива краще брати глюкозу — вона знижує температуру замерзання морозива. Морозиво на глюкозі м’якше.
  • Можна балуватися, і додавати ніштяки, як-от суху молочну сироватку, тертий кокос чи мелені вівсяні висівки. Молочна сироватка це те саме, що спортивне харчування. Мелені висівки це робилося, звісно, як іронія, але виявилося прикольним. Зважайте, що більше ви додаєте ніштяків, то менша частка жовтків та цукру — а отже, інша консистенція. Це коштуватиме UAH 45*0.120+120*0.06=UAH 12.6.
  • Ягоди, супліддя, багатогорішки та інші плоди краще додавати до морозива зверху перед тим, як їсти.

Що робимо:

  • Охолоджуємо чашу. Морозиво потребує forsight — за добу до приготування чашу від морозивниці треба поставити в морозилку.
  • Вершки — в каструлю і на малий вогонь.
  • Жовтки відокремити від білків, змішати з цукром, сухою сироваткою якщо є. Додати трохи вершків, щоб добре перемішалося і лилося.
  • Влити жовтки з цукром в каструлю з вершками і постійно перемішувати. Коли дійде до 80 градусів, то вже все готово. Кип’ятити не можна. Звісно, тут стане в пригоді харчовий термометр, але вони дешеві неточні, а дорогі триста років мені здалися.
  • Охолодити до кімнатної температури. Якщо ж комочки, то блендеруйте.
  • Зберіть морозивницю і запустіть.
  • Влийте ту морозивну масу і хай охолоджується. На це йде до пів години. Морозиво стає пухким та об’ємним — як ви бачите на картинці нижче, морозиво то на половину повітря. На цьому ж етапі можна додати висівки, конопляне насіння, кокосову стружку, мак та інші home drugs.

Маємо морозиво, в якому 13% цукру (можна ж і менше зробити), 7% жиру з вершків, немає транс жирів, натомість є фосфоліпіди жовтків (теж жири, але я їх не враховувала), немає некорисних для кишкової мікробіоти емульгаторів, і навіть можна додати висівки. Клітковина, йєє! Вміст білку можна підвищити з 2% до 6,5% завдяки сухій молочній сироватці. Розмір порції обираєте ви самі.

найзручніше — пакувати в скляні баночки з кришками на різьбі. але так теж непогано

Замість вершків можна брати фруктове пюре + пектин, чи навіть вино. Не знаю, чи вийде морозиво геть без цукру — але тоді треба думати, чим знизити температуру замерзання.

Ось чарт тої ж щедрої пані Мелісси Кларк зі Ньюйоркера щодо різних смаків морозива.

https://www.nytimes.com/interactive/2014/07/01/dining/the-master-ice-cream-recipe.html

Роботи руками справді мало. Найважче то все раз закупити.

Лінуйтеся і будьте щасливі!

--

--

Daria Ozerna

Making jokes about biology and life, everyday observations, memories and imaginary situations