Lazy Soul Kitchen. Персидська окрошка Abdoogh Khiar

Daria Ozerna
2 min readJul 15, 2021

На фарсі Ab це вода, doohh — айран, khiar — огірок. Читається приблизно як аб дуґ хьяр (Звук gh в нас відсутній. Він, здається, народжується десь в горлі, та з силою проривається назовні. Дякую, Женя Седько, за пояснення!)

Щороку в інтеренетах точаться суперечки щодо окрошки — то кацапська страва, випадково залите квасом олів’є чи їжа для свиней?.. Мені образливо таке читати, хоча свинок люблю, як і окрошку. Адже в нас на півдні окрошка то звична літня страва, а тут на фейсбуках її піддають остракізму.

Аж тут присилає мені NY Times Cooking (неабищо) рецепт персидського супу, ідеального для літа, як вони кажуть. А там — мамо рідна ! – сироватка, огірки, горіхи, кріп, м’ята, часник… Все як ми любимо.

Тут я згадала , що в болгар є таратор з кефіру, часника, кропу і огірків.

І в греків є тцатцикі з йогурту, огірків і часника.

І в Турків є чачік з йогурту, лимонів, м’яти та огірків.

Про огірочики в нас є пісні. Огірки вирощували в стародавньому Єгипті, звідкіля вони потрапили на Балкани, і понеслося. На наших теренах огірки з’явилися раніше, ніж в західній Європі. В книзі Антона Санченка “Круз та Лис” навіть є припущення, що рецепт ніжинських огірків створили ніжинські греки.

Сироватка, маслянка, гуслянка, айран, йогурт і кефір то ж скотарська/кочова спадщина.

Тому мені приємно думати, що окрошка до нас потрапила від прекрасних південних сусідів, а не від кацапів.

Так ось, для іранського супу потрібні огірки (багато), сироватка, йогурт (чи йогурт і мінералка, або маслянка, але то вже екзотика), кріп (багато), м’ята (багато), часник, родзинки, волоські горіхи, можна ще редиску, а взагалі автентично буде, якщо відшукаються сушені пелюстки чайної троянди. В мене були, до речі. Я відьма, ще й спираюся на правило української кухні (за Євгенією Кузнєцовою) “щоб не пропало”. Ото в червні не дала пропасти трояндам.

Огірки порізати чи натерти дрібно, горіхи дрібно порізати чи потовкти, м’яту й кріп теж, можна класично з сіллю розтерти, часник вичавити. Залити то все сироваткою, додати йогурт. Ідеально все мати холодним, і розлити в тарелі з морозилки. Я ще вмантолила лущеного конопляного насіння для більшої поживності. Коноплі в Ірані й Туреччині, між іншим. добре ростуть.

Заходить аб дуґ хьяр — як в суху землю.

Ось дуже красиве відео про приготування. Ви можете не бити горіхи камінням, але просто оцініть естетику.

https://www.youtube.com/watch?v=iOeYI4ZA8lI&ab_channel=TheLimeTree

Що з поживністю? Все шикарно. Сироватка то джерело кальцію і білка, ще й потрібного в спеку калію. Горіхи то білок і ненасичені жирні кислоти. Зелень то магній, ще й калій, якщо рослини підживлювали. Огірки то запашна вода за суттю. Нуль калорій практично. Родзинки то швидкі вуглеводи. Часник — леткі сірковмісні сполуки. Ментол м’яти діє на холодові рецептори в роті і змушує нас відчувати холод.

Пічку вмикати не треба. Огірки я не чищу. Дуже хороша лінива страва.

Лінуйтеся і будьте щасливі!

--

--

Daria Ozerna

Making jokes about biology and life, everyday observations, memories and imaginary situations